76684
  ۱۳۹۲/۹/۱۷
طنين موسيقي نواحي خراسان در اسپانيا و فرانسه مي‌پيچد
گروه کُر حوزه هنري خراسان رضوي در جشنواره مالاگاي اسپانيا و نانسي فرانسه
   

موسيقي خراسان سال 2014 ميلادي را با حضور در دو رويداد بين‌المللي آغاز خواهد کرد و اين بار کشورهاي اسپانيا و فرانسه ميزبان اين موسيقي فاخر خواهند بود. به گفته رهبر گروه کُر حوزه هنري استان، هم‌اکنون حضور اين گروه در جشنواره ارکسترال اسپانيا که 12 تا 16 مارس 2014 (21 تا 25 اسفند 92) در شهر مالاگا برگزار مي‌شود قطعي شده است. همچنين دعوت نامه شرکت در جشنواره موسيقي کرال فرانسه که هفتم تا يازدهم خردادماه 93 در شهر نانسي برگزار مي‌شود، هم براي گروه کر حوزه هنري خراسان رضوي ارسال شده است و اين گروه به عنوان تنها گروه ايراني در جمع 14 گروه خارجي شرکت کننده در اين جشنواره حضور خواهد يافت. اين موضوع بهانه‌اي شد تا با رهبر اين گروه گفت‌و‌گويي داشته باشيم.

آثار ارسال شده براي حضور در جشنواره

جليل شريعتمدار درباره زمان شکل‌گيري گروه کُر خراسان رضوي مي‌گويد: اين گروه از سال 86 شکل گرفته است و در حال حاضر با 40 نفر به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. اعضاي اين گروه بر اساس نوع صدا و توانايي موسيقايي به 4 گروه سوپرانو، آلتو، تنور و باس تقسيم مي‌شوند و همپوشاني صداهاي آن ها باعث توليد صدايي زيبا از گروه کُر مي‌شود.

به گفته شريعتمدار 4 اثر هنري اين گروه براي اجرا در جشنواره‌هاي مالاگا و نانسي انتخاب شده که مورد تاييد برگزارکنندگان نيز قرار گرفته است. ترانه فولکلور «مدد» که حال و هوايي کاملا خراساني دارد و به عنوان يکي از چاووشي خواني‌هاي جاودانه «نورمحمد درپور»، استاد موسيقي نواحي خراسان شناخته مي‌شود، از جمله آثاري است که در اين جشنواره‌ها اجرا خواهد شد. «ترانه باران» اثر ديگري است که متعلق به منطقه کاشمر خراسان است و در کنار دو اثر ارکسترال ديگر براي اجرا در اين جشنواره‌ها انتخاب شده است.

انتشار آلبوم «راه خراسان» در آينده‌اي نزديک

رهبر گروه کُر حوزه هنري استان از انتشار آلبوم موسيقي فولکلور «راه خراسان» در آينده‌اي نزديک هم خبر مي‌دهد و مي‌گويد: اين آلبوم با همکاري استاد «هوشنگ جاويد»، محقق برجسته موسيقي نواحي ايران تهيه شده است و به زودي منتشر خواهد شد.

©2020 HozehHonari. All Rights Reserved